Anadolu Efes 3. Çeyrek Konsolide Sonuçlarını Açıkladı

Türkiye dahil 16 Ülkede Faaliyet Gösteren Anadolu Efes, Üçüncü Çeyrekte Operasyonel Karlılığını %48 Artırdı.

Türkiye dahil 16 ülkede faaliyet gösteren Anadolu Efes, COVID-19 sebebiyle yeme-içme, eğlence ve turizm sektöründe yaşanan zorluklara rağmen güçlü üçüncü çeyrek sonuçları açıkladı. Bira Grubu Başkanı ve Anadolu Efes CEO’su Can Çaka, operasyonel karlılık artışının yanı sıra, maliyetlerin, operasyonel giderlerin ve işletme sermayesinin yönetimine olan disiplinli odak sayesinde 1,9 milyar TL serbest nakit akımı yarattıklarını belirtti. Yılın ilk dokuz ayında şirketin (bira ve meşrubat) konsolide vergi öncesi net karı ise 1.881 milyon TL seviyesine ulaştı.

Anadolu Efes, Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) 2020 yılının üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Açıklamaya göre; Anadolu Efes bira grubu satış hacmi geçen senenin aynı dönemine göre %4,4 oranında artarken, içecek grubu hacimleri %1,8 oranında büyüme gösterdi ve ilk yarıda gerçekleşen daralmayı büyük ölçüde telafi etti. Şirketin konsolide net satış gelirleri üçüncü çeyrekte %24 oranında artarak 8,7 milyar TL seviyesine ulaştı. Bira grubunda ise gelirler, %18 oranında artış gösterdi ve yaklaşık 3,8 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.

Bira operasyonlarında faaliyet gösterdiği 6 ülkeden en yüksek hacme sahip olan Rusya, bu dönemde sınırlı dış turizm sonucunda iç tüketimin artmasıyla çift haneli büyüme kaydederken, hacim artışına en fazla katkıyı yaptı. Diğer yandan, uluslararası bira operasyonlarının karlılığı %27 oranında arttı.

Devam eden zorlu koşullara rağmen, Türkiye bira hacimlerinde yılın ilk yarısına göre, özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında görülen toparlanma ile birlikte operasyonel giderler ve diğer maliyet kalemlerine ilişkin alınan tasarruf tedbirleri sayesinde Türkiye bira operasyonlarının karlılığı (Faiz, Amortisman, Vergi Öncesi Kar-FAVÖK) %21 oranında arttı. Yılın ilk dokuz ayında şirketin (bira ve meşrubat) konsolide vergi öncesi net karı ise 1.881 milyon TL seviyesine ulaştı.

KAP’a yapılan açıklamada en dikkat çekici sonuçlardan biri serbest nakit akımının 2020 yılının üçüncü çeyreğinde geçen yılın seviyesine göre iki katından fazla artarak 1,9 milyon TL olarak gerçekleşmesi oldu.

Anadolu Efes CEO’su Can Çaka, 9 aylık finansal sonuçlarla ilgili olarak şunları söyledi:

“2020 yılında yaşanılan benzeri görülmemiş zorluklara rağmen, gelirlerimizi satış hacmimizin, FAVÖK rakamımızı da gelirlerimizin üzerinde artırmayı başardığımız güçlü bir çeyrek daha açıkladık. Buna ek olarak; bu zorlu şartlar altında karlılığın ciddi oranda artırılmasına, maliyetlerin, operasyonel giderlerin ve işletme sermayesinin yönetimine olan disiplinli odağımız sayesinde 1,9 milyar TL Serbest Nakit Akımı yaratmış olmaktan son derece memnunuz. Yılın en önemli çeyreğinde elde ettiğimiz bu güçlü sonuçlara rağmen, yılın geri kalanı için ihtiyatlılığımızı koruyoruz. Bununla birlikte karşılaşabileceğimiz zorluklara hazırlıklıyız, değişmekte olan ortama ayak uydurmaya ve yeni normalde sürdürülebilir karlı liderliğe devam edeceğiz.”

Anadolu Efes Hakkında:
Faaliyetine 1969 yılında başlayan Anadolu Efes, bugün Türkiye dahil 16 ülkede sektörünün öncüsü ve lideri olarak faaliyet gösteriyor. Barth Report’a göre üretim hacmi bakımından dünyanın en büyük 10’uncu bira şirketi olan Anadolu Efes aynı zamanda Türkiye ile yurtdışı pazarlarda Coca-Cola operasyonlarını yürüten Coca-Cola İçecek A.Ş.’nin de ana hissedarı. Anadolu Efes bira operasyonlarını yürüttüğü Rusya, Türkiye, Ukrayna, Kazakistan, Moldova ve Gürcistan’da pazar lideri. Şirket, 6 ülkede 21 bira fabrikası, 5 malt üretim tesisi, 1 şerbetçiotu işleme tesisi, 1 preform üretim tesisi ve Coca-Cola operasyonlarını yürüttüğü 10 ülkede 26 şişeleme tesisi ile bölgesindeki en önemli oyunculardan biri. Şirket Borsa Istanbul’da AEFES.IS koduyla işlem görüyor.