Anadolu Efes Hakkında

Anadolu Efes 1969 yılında İstanbul ve İzmir’de kurulu iki bira fabrikası ile yolculuğuna başlamıştır. Kuruluşundan kısa bir süre sonra pazar lideri olmayı başaran Anadolu Efes, Türkiye’de bira kültürünü geliştirerek sektörünün gelişimine katkıda bulunmuştur. Sahip olduğu güçlü vizyonu sayesinde tüketicilerini pek çok ilkle tanıştıran Anadolu Efes kısa sürede Türkiye’nin en büyük bira üreticisi olmuştur. 90’lı yıllarda da yurt dışına açılarak tarihinde önemli bir adım atmıştır. 2012 yılında ise küresel piyasada ticari sürdürülebilirlik hedefi doğrultusunda, bulunduğu bölgedeki etki alanını genişletmeye yönelik önemli bir adım atarak SAB Miller Plc (“SAB Miller”) ile stratejik ortaklık kurmuştur. 2016 yılında, dünyanın en büyük bira üreticisi olan Anheuser-Busch InBev’in (“AB InBev”) SAB Miller’ı devralmasıyla birlikte, Anadolu Efes’in %24 hissesi de AB InBev’e devrolmuştur.

Anadolu Efes, yurt dışı bira operasyonlarını Hollanda’da kurulu olan %100 iştiraki Efes Breweries International N.V. (“EBI”) kanalıyla yürütmektedir. Şirket ayrıca, Türkiye ile yurt dışı pazarlarda Coca-Cola operasyonlarını yürüten Coca-Cola İçecek A.Ş.’nin (“CCI”) de ana hissedarıdır.

Üretim hacmi bakımından Avrupa’nın en büyük 5. ve dünyanın en büyük 10. bira şirketi olan Anadolu Efes satış gelirlerinin üçte ikisinden fazlasını yurtdışından elde etmektedir. Bira ve meşrubat markalarıyla tüm dünyada 700 milyona yakın bir nüfusa hizmet etmektedir. Aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 6 ülkede, toplam 21 bira fabrikası, 5 malt üretim tesisi, 1 şerbetçiotu işleme tesisi, 1 preform üretim tesisi ve Coca-Cola operasyonlarını yürüttüğü 10 ülkede 26 şişeleme tesisi ile bölgesindeki en önemli oyunculardan biri olarak faaliyet göstermektedir. Ürünlerini 70’ten fazla ülkeye ihraç etmektedir.

Bu yıl pandeminin zorlu koşullarına rağmen önemli gelişmelere imza atılmıştır. Anadolu Efes 2 yıllık Ar-Ge çalışmalarının sonucunda, “+1 Dinlendirme” tekniğini geliştirmiştir. Bu üretim tekniği, uluslararası Bira Standartları Enstitüsü VLB Berlin tarafından onaylanmıştır.

Girişimcilik ekosistemiyle ve çiftçilerle omuz omuza çalışmaya devam eden Anadolu Efes, pandemi döneminde de toplumsal fayda projeleriyle iş dünyasına öncülük etmiştir. Markalarına, tüketicilerine, paydaşlarına, dijitalleşmeye, sürdürülebilirliğe ve finansal disiplinine odaklanarak güçlü serbest nakit akımı yaratmak Anadolu Efes’in öncelikleri olmaya devam edecektir.