Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı

Tuncay Özilhan

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Değerli paydaşlarımız,

Geçtiğimiz yıl 6 Şubat günü yaşadığımız, tarihimizin en büyük deprem felaketinde yitirdiğimiz vatandaşlarımıza bir kez daha rahmet, yakınlarına ve sevdiklerine başsağlığı diliyorum. Anadolu Efes Ailesi olarak felaketin ilk gününden itibaren önce arama ve kurtarma, sonrasında da barınma çalışmalarına elimizden gelen desteği verdik. Yıl boyunca bölgede yaraların sarılması için maddi ve manevi tüm imkânlarımızı seferber ettik, etmeye de devam edeceğiz.

Sadece ülkemiz için değil, tüm dünya için oldukça zor olan bir yılı geride bıraktık. Güçlü ekonomilerde bile başta enerji olmak üzere birçok alanda maliyet artışları ve yüksek enflasyon yaşandı. Yaşam maliyetleri artarken, hane gelirlerindeki ve harcamalardaki düşüş, küresel bir ekonomik durgunluk riskini bile gündeme getirdi.

Ekonomik olumsuzluklara ek olarak küresel çapta yaşanan jeopolitik ve diplomatik rekabetin birçok bölgede çatışmaya dönüşmesi, hepimizi üzen insani krizlerin yaşanmasına neden oldu.

Bölgedeki gerilim tüm hızıyla devam ederken, dünya genel olarak siyasi bir belirsizlik sürecine girdi.

“Dönüşüm” ve “adaptasyon” kelimelerinin, insanlık tarihini en iyi özetlediğini düşündüğüm kelimelerden olmasının yanında, bugünün dünyasını da tam olarak tanımladığını düşünüyorum. Her alanda çok büyük bir dönüşüm yaşıyoruz ve sadece bu dönüşüme uyum sağlayan şirketler, markalar, kurumlar, hatta bireyler başarı sağlayabiliyor.

Başta üretim olmak üzere hemen her süreç dijitalleşiyor. Dünyada eskisi gibi yaşamaya devam edemeyeceğimizi gördüğümüz için doğayla, çevreyle kurduğumuz ilişki dönüşüyor. Tüketici talepleri, deneyimi, beklentileri değişiyor. Birlikte çalışan, birlikte yaşayan farklı nesiller birbirlerini dönüştürüyor. Enerji kaynaklarımız, üretim şeklimiz değişiyor. Yapay zekâ teknolojileriyle sadece bugüne değil; geleceğe, geçmişe hatta gerçeğe bakışımız dönüşüyor.

Türkiye, Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu, Orta Asya ve Orta Doğu’yu kapsayan coğrafyada, bira ve meşrubat operasyonları dâhil toplam 19 bin çalışanıyla, 700 milyonu aşkın tüketicinin hayatına dokunma potansiyeline sahip olan Anadolu Efes olarak, bu dönüşümün bize yüklediği anlamı ve sorumluluğu biliyoruz. Dünyadaki bu baş döndüren dönüşüme adapte olmak ile kalmıyoruz, bu dönüşüme bizzat liderlik ediyor ve yönetiyoruz.

Anadolu Efes, işinin odağına sürdürülebilirliği, toplumsal faydayı, operasyonel mükemmelliği, kaynakları verimli kullanmayı, yetenek yönetimini ve yapay zekâ destekli yeni teknolojileri koyuyor. Küresel bir şirket olarak bu alanlardaki uzmanlık ve çevikliğimizin, sadece ekonomik etki alanımızda değil, sosyal ve çevresel etki alanlarımızda da bizi, dünyanın alanında en önde gelen şirketlerinden biri konumuna yerleştirdiğini düşünüyoruz.

Riski yöneten, geleceği öngören ve şartlara ayak uyduran bir şirket olan Anadolu Efes, tüm olumsuzluklara rağmen, 2023 yılını hedeflerine ulaşarak tamamladı.

Saygılarımla,

Tuncay Özilhan
Yönetim Kurulu Başkanı