Anadolu Efes’in 500 Milyon Dolarlık Tahviline Yabancı Yatırımcılardan Rekor Seviyede Talep

Üretim hacmi bakımından Avrupa'nın 5’inci, dünyanın ise 10’uncu en büyük bira üreticisi olan Anadolu Efes, Haziran ayında Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleştirdiği çevirimiçi roadshow’un ardından 500 milyon ABD doları tutarında tahvil ihracı yaptı. Son olarak Türkiye’de ilkleri barındıran 2012’deki başarılı ihracından 9 sene sonra %3.5’luk getiri oranı üzerinden fiyatlanmış %3,375 kupon faiz oranı, 7 yıl vadeli ve BBB(-) notlu tahvile Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kurumsal yatırımcılardan 6 katın üzerinde talep geldi.

Anadolu Efes Bira Grubu Başkanı ve CEO’su Can Çaka, konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Tahvil ihracımız, bizi bu dönemde en çok heyecanlandıran gelişme. Türkiye tarihinde yapılan en düşük faizli tahvil ihracını gerçekleştirdik. Bundan önceki en iyiyi de 9 yıl önce yine şirketimiz gerçekleştirmişti. Anadolu Efes’in yönetişim anlayışı, yurtdışındaki yatırımlarıyla bir portföy olarak değerlendirilmesi, Rusya’daki, Ukrayna’daki, bölgemizdeki büyüme yatırımcılarımızın bu fiyatlamada göz önüne aldığı değerlendirme faktörleri. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kurumsal yatırımcılardan 6 katın üzerindeki bu denli yoğun talebin gelmiş olması ve bu kadar düşük bir maliyetle gerçekleştirilmiş olması oldukça heyecan verici. Bu talep küresel bir şirket olarak Anadolu Efes’in güçlü uluslararası konumunu ve duyulan güveni bir kez daha doğrulamış oldu.”

Anadolu Efes Türkiye’deki tek “Yatırım Yapılabilir İhraçcı” konumunda sadece bir günlük çevrimiçi roadshow’da böylesi bir taleple karşılaşmaktan heyecan duyduğunu vurgulayan Çaka sözlerini şöyle sürdürdü: “Sadece yatırımcılarımız değil, kredi derecelendirme kuruluşları da aynı şekilde Anadolu Efes’in güçlü finansal yapısına, bölgesel bir güç olmasına, operasyonlarının büyümesine ve büyüme potansiyeline bakarak bu kararları veriyor ve derecelerine de yansıtıyorlar. Bugün iki ayrı derecelendirme kuruluşundan, Standart & Poors ve Fitch Ratings’den, yatırım yapılabilir seviyesinde derecesi olan Türkiye’deki tek “Yatırım Yapılabilir İhraçcı” şirketiz. Biz de bu değerlerle, Anadolu Efes’in operasyonlarının büyüklüğü ve oradan yaratabildiği nakit akışının sürdürülebilirliği konusunda oluşturduğu güvence ile böyle bir borçlanmayı gerçekleştirmiş olmasından çok memnunuz” dedi.