Anadolu Efes 2022 yılı ikinci çeyrek konsolide sonuçlarını açıkladı

Türkiye dahil 17 ülkede faaliyet gösteren Anadolu Efes, küresel gerilimlerin ve fiyat artışlarının baskısının arttığı ikinci çeyrekte de başarılı sonuçlar açıkladı. Bira Grubu Başkanı ve Anadolu Efes CEO’su Can Çaka, maliyet ve gider yönetiminin her zamankinden daha zorlayıcı olduğu bir ortamda FAVÖK marjını artırmayı başardıklarını ve nakit yaratımlarının tarihinin en yüksek seviyelerine ulaştığını belirtti. 2022 yılının ikinci çeyreğinde şirketin (bira ve meşrubat) konsolide net kârı geçen yıla göre %243,5 seviyesinde artarak 1,4 milyar TL’yi aştı.

Anadolu Efes, Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) 2022 yılının ikinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Açıklamaya göre; Anadolu Efes’in ikinci çeyrek konsolide satış hacmi %12,9 oranında artarak 37,5 mhl seviyesinde gerçekleşti, konsolide net satış gelirleri ise %136,2 oranında artarak 24,5 milyar TL’ye ulaştı. Dönem içinde serbest nakit akımı ise 5,4 milyar TL seviyesinde kaydedildi.

2022’nin ilk çeyreğinde yıla güçlü bir başlangıç yapan Rusya bira operasyonlarında hacimsel daralma gözlemlenirken Türkiye ve BDT operasyonlarında görülen büyüme, bu daralmanın etkilerini telafi etti. Etkin fiyat ve iskonto yönetimi ve olumlu ürün kırılımı sayesinde bira grubu net satış gelirleri geçen seneye göre güçlü bir büyüme kaydederek %115,6 seviyesinde artışla 9,8 milyar TL’ye ulaştı.

İnovasyon gücü hacim artışına katkı sağladı

Türkiye operasyonlarında ise iyi bir turizm sezonu ve yerinde tüketim noktalarındaki toparlanmanın hacimlere pozitif etki ettiği belirtildi. Şirketin ayrıca inovasyon gücüyle portföyüne eklediği yeni ürünler hacim artışlarına katkı sağladı. 2022'nin ikinci çeyreğinde %10,8 oranında artarak 1,5 mhl'ye ulaşan Türkiye bira operasyonları satış hacmi, 2022’nin ilk yarıyıl satış hacmini 2,4 mhl'ye seviyesine getirerek pandemi öncesi döneme paralel bir seviyeye ulaştı. Aynı zamanda ihracat hacimlerinin de bu dönemde beklentilerin üzerinde gerçekleştiği belirtildi.

Meşrubat operasyonlarında hacim artışı ise hem Türkiye hem uluslararası operasyonlardan sağlanırken, büyümeye en yüksek katkıyı BDT ülkeleri, Özbekistan ve Pakistan sağladı.

Anadolu Efes’in Konsolide FAVÖK (Bir Defaya Mahsus Kalemler Öncesi-BMKÖ) rakamı %139,6 oranında artarak 5,0 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Operasyonel kârlılık ve esas faaliyetlerden elde edilen net gelirlerdeki artışlar sonucunda 2022’nin ikinci çeyrek net kârı %243,5 oranında artış sağlayarak 1,4 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bira Grubu Başkanı ve Anadolu Efes CEO’su Can Çaka, 2022’nin ikinci çeyrek değerlendirmesinde şunları belirtti:

“İlk çeyrekteki güçlü performansın ardından küresel gerilimlerin ve fiyat artışlarının baskısının arttığı böylesine olağanüstü bir dönemde bu çeyrekte de başarılı sonuçlar elde ettik. Fiyat ve risk yönetimi araçlarının etkin kullanımı sayesinde, gelirlerden net kârlılığa kadar oldukça güçlü bir ilk yarı geçirdik. Yılın geri kalanında, yaşanan enflasyon harcanabilir gelirin azalmasına ve dolayısıyla tüketici harcamalarında yavaşlamaya neden olabilir. Hacim beklentimiz açısından yılın geri kalanı için temkinliyiz. Tüketici talebi açısından yılın ikinci yarısının, ilk yarısından biraz daha zorlu olacağı beklense de, güçlü ivmemizi sürdürmeye kararlıyız.

Bunun yanında 24 Şubat’ta Ukrayna’nın Çernigiv, Harkov ve Mikolayiv şehirlerindeki üç bira fabrikamızda faaliyetlerimizi durdurduğumuzu açıklamıştık. Halen devam eden risk analizi ve genel değerlendirmelerimiz ışığında, Çernigiv fabrikamızdaki operasyonların potansiyel olarak yeniden başlayabileceğine karar verdik. İlk aşamada, çalışanlarımızın güvenli bir şekilde işlerine geri dönebilmesi ve bira fabrikamızın teknik olarak hazır hale gelebilmesi için gerekli risk değerlendirme çalışmaları tamamlanacak. Güvenlik ve emniyet değerlendirmemize bağlı olarak; Çernigiv'de yılın 4. çeyreğinde üretime başlamayı hedeflerken, üretim başlayana kadar satış ve dağıtım ithal ürünlerle desteklenecek.”