Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı

Tuncay Özilhan

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Değerli paydaşlarımız,

Başarılarla dolu 52 yılı geride bırakan Anadolu Efes, güçlü bira ve meşrubat markalarından oluşan zengin ürün gamıyla geniş bir faaliyet coğrafyasında pazarın önde gelen oyuncularından biri olarak konumunu pekiştirmeye devam ediyor. Üretim hacmi bakımından Avrupa’nın en büyük 5. ve dünyanın en büyük 9. bira şirketi olan Anadolu Efes, ihracat pazarlarıyla beraber dünyada farklı kültür ve profildeki yüz milyonlarca tüketicinin beğenisine hitap eden küresel bir şirket olarak varlığını geleceğe taşıyor. Bira operasyonlarını yürüttüğümüz; Türkiye’de, en önemli pazarımız ve dünyanın 6. büyük bira pazarı olan Rusya’da, güçlü büyüme potansiyelleriyle sürekli gelişen Kazakistan, Moldova ve Gürcistan’ın bira pazarlarındaki güçlü konumumuzu bu yıl da koruduk. Diğer yandan, ana ortağı olduğumuz ve Coca-Cola sistemindeki en önemli şişeleyicilerden biri olan Coca-Cola İçecek, üretim ve şişeleme tesisleriyle meşrubat operasyonlarını yürüttüğü pazarların tamamında ilk ya da ikinci en büyük oyuncu olmaya devam etti. Anadolu Efes, farklı ülkelerdeki operasyonları ve 70’i aşan ülkeye ihracatıyla satış gelirlerinin üçte ikisinden fazlasını yurt dışından elde ediyor.

Pandeminin ikinci yılı olan 2021, aşılama çalışmalarının hızlanmasıyla normalleşme ve göreceli bir toparlanmanın yaşandığı, ancak arz-talep dengesizliği temelinde küresel ekonomik sorunların farklı boyut kazandığı bir dönem oldu. Pandeminin ilk şoklarının ardından dünya genelinde ekonomik toparlanmanın başlamasına karşın, kapanmalarla birlikte ertelenen talepteki aşırı artış tedarik sorunlarına yol açtı. Arz yönündeki yetersizliklerden dolayı global hammadde, emtia ve enerji fiyatları rekor artışlar gösterirken, ekonomiler enflasyonist baskı ile karşı karşıya kaldı.

Bira grubunda, yılın ilk yarısında pandemi kaynaklı kısıtlamalara ve açık satış noktalarındaki kapanmalara rağmen Rusya ve BDT ülkeleri başta olmak üzere uluslararası bira operasyonlarının güçlü performansı sayesinde 2021 yılının genelinde hacim artış ivmesi korundu. Türkiye bira operasyonlarımızda yıl içinde yaşanan kısıtlamaların etkisiyle zaman zaman zorluklar yaşansa da turizmdeki göreceli hareketlenmenin satışlara etkisi izlendi. Bira operasyonlarında özellikle Rusya’da rekor seviyelerde aylık satış rakamları kaydedildi ve bunun sonucunda art arda dördüncü yılda da büyüme elde edildi. Bu büyümede, tüketicilere uygun seçenekler sunan güçlü portföyümüzün önemli etkisi olurken büyüme olumlu pazar dinamikleri ile de desteklendi. Ayrıca global trendleri takip ederek tüketicilere yenilikçi ürünler sunarken, alkolsüz segmentinde de güçlü bir ivme yakaladık. Ukrayna ise rekabete göre yüksek fiyat düzenlemeleri nedeniyle zorlu bir yıl geçirdi. Kazakistan, Gürcistan ve Moldova operasyonları, yeni ürün ve paket lansmanlarıyla zenginleşen ürün portföylerinin yanı sıra ekonomik canlanma ve tedbirlerin gevşetilmesiyle desteklenen bira pazarlarındaki büyümenin olumlu etkisi ile hacim büyümesine katkı sağladı. Coğrafi ayak izimizi genişletme stratejisi doğrultusunda Çin, Beyaz Rusya ve ayrıca Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerine yapılan ihracatın çift haneli artışlar göstermesinin de katkısı görüldü.

Meşrubat operasyonları Türkiye, Pakistan ve Kazakistan’ın güçlü performansı sayesinde çift haneli büyüme kaydetti. Şirketimiz için önemli bir kilometre taşı sayılacak Özbekistan meşrubat operasyonlarını satın alma işlemini tamamladık ve entegrasyon sürecini hızla başlattık. Güçlü büyüme potansiyeli barındıran Özbekistan operasyonunun önümüzdeki dönemde konsolide sonuçlarımıza katkısını izleyeceğiz.

Geçen yıla kıyasla birim fiyatlardaki güçlü artış sayesinde ciromuzda büyüme gerçekleşti. Güçlü gelir artışı, bira grubunda premium segmente olan odağımız ve proaktif değer büyümesi aksiyonları ile etkin iskonto yönetimi ile de desteklendi. Yükselen hammadde ve emtia fiyatları, kurlardaki değişkenlik ve yüksek enflasyon ortamı, üçüncü çeyrekten itibaren kârlılığımızı baskılamaya başladı. Fiyat düzenlemeleri uygulayarak ve riskten korunma araçlarını kullanarak, marjlar üzerindeki etkiyi sınırlandırmak adına aksiyonlarımızı sürdürüyoruz. Sıkı finansal politikamız ve etkin bilanço yönetimi stratejimiz doğrultusunda gerçekleşen güçlü Serbest Nakit Akımı sonucunda borç kaldıraç oranımız sağlıklı seviyesini koruyor. Faaliyet gösterdiğimiz pazarlardaki güçlü konumumuz, geniş premium marka portföyümüz, kuvvetli fiyatlandırma gücümüz, sıkı gider yönetimi kabiliyetlerimiz operasyonel ve finansal başarılarımızdaki değişmeyen bileşenlerdir.

Anadolu Efes’in sağlam finansal yapısı, yönetişim anlayışı, bölgesel bir güç olarak taşıdığı büyüme potansiyeli, operasyonlarının büyüklüğü ve yaratabildiği nakit akışının sürdürülebilirliği, kredi derecelendirme kuruluşlarının ve yatırımcıların kararlarına da olumlu yansıyor. Standart & Poors ve Fitch Ratings’den aldığı notlarla “Yatırım Yapılabilir İhraççı” derecesine sahip şirket olan Anadolu Efes’in uzun vadeli ulusal notu, JCR Eurasia Rating tarafından, en yüksek not seviyesi olan “AAA (Trk)” olarak belirlendi. Bu güç odaklarımızın yarattığı güvenle 9 yıl sonra bir kez daha Türkiye tarihinde yapılan en düşük faizli Eurotahvil ihracını gerçekleştirdik. 500 milyon ABD doları tutarındaki Eurotahvil ihracına Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kurumsal yatırımcılardan 6 katın üzerinde talep gelmesi, Anadolu Efes’in güçlü uluslararası konumunu ve itibarını bir kez daha teyit etmiştir.

Ar-Ge yetkinliğimiz ve inovatif bakış açımızı yansıtan yatırım ve yeniliklere imza atmak bizler için en büyük motivasyon kaynaklarından biri. Türkiye’de geçen yıl lansmanını yaptığımız “+1 Dinlendirme” sürecinin yankısı ve paydaşlarımızdan aldığımız olumlu geri dönüşlerle yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Yeniliğe ve değişime öncülük etme hedefimiz doğrultusunda devreye aldığımız İzmir’deki inovasyon merkezimiz olan Anadolu Efes Yenilik Atölyesi’nde geliştirdiğimiz Türkiye’de üretilen ilk glutensiz bira “Efes Glutensiz”i pazara sunduk. Karabuğday maltı ile Avrupa Çölyak Derneği standartlarına uygun olarak üretilen ürünümüz, uluslararası geçerliliği bulunan Crossed Grain logosunu almaya da hak kazandı. Üretim yetkinliklerimizi artırırken, Global Gıda Güvenliği Girişimi (GFSI) tarafından tanınan, tüm dünya tüketicilerinin güvenli gıdaya ulaşmasını garantileyen FSSC 22000 belgesini Tüm fabrikalarımızda alarak, gıda güvenliğine yönelik hassasiyetimizi tescilledik.

Sürdürülebilirliği iş stratejimizin temel unsurlarından biri olarak algılıyor ve başta çalışanlarımız olmak üzere tüm paydaşlarımızca içselleştirilmesini hedefliyoruz. Pozitif Etki Planımız çerçevesinde, çevresel, sosyal ve yönetişim (ÇSY) odaklı uygulamaları artırma ve iyileştirme taahhüdünde bulunuyoruz. Bu doğrultuda, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na katkılarımızı somutlaştırma yolunda 2030 Sürdürülebilirlik Hedeflerimizi belirledik. Bu hedeflerimiz konusunda şu anda yürüttüğümüz çalışmalarımızı daha da ileri taşıyacak, 2030 yılına kadar tüm operasyonlarımızda net sıfır karbon salımına ulaşırken aynı zamanda tescilli bir sıfır atık organizasyon olacağız. Sıfır atık hedefimize yönelik önemli bir adımı, Türkiye’deki tüm bira ve malt tesislerimizde Sıfır Atık Belgesi almaya hak kazanarak attık. Bu uygulamaları tüm operasyonlarımızda yaygınlaştırmak üzere çalışmalarımıza hız vereceğiz. Üretimde yenilenebilir enerji kullanımı ve enerji verimliliği konularındaki çalışmalarımızla kaynakların korunması ve çevre etkimizin azaltılması konusunda etkili aksiyonlarımızı sürdüreceğiz. Ambalaj ve plastik kullanımının azaltılması için mücadelemizi, geri dönüşüm, biyobozunur ve biyoplastik ürünler gibi yeniliklerle destekleyeceğiz. Girişimcilik ekosisteminin gelişmesinin, daha iyi bir dünya için gerekli dönüşümün gerçekleşmesinin anahtarı olduğu bilinciyle genç girişimcilerin hayallerine ortak olmayı sürdürecek ve onları mümkün olan her mecrada destekleyeceğiz.

Tüm paydaşlarımızla birlikte toplumsal projelere katkı sağlayarak, sosyal etkimizi artıracak; sürdürülebilir bir gelecek için içinde bulunduğumuz toplumlara yatırım yapmaya devam edeceğiz. Kültür, sanat ve sporun toplumu güçlendirici ve geliştirici yönünü desteklemek üzere çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. Koraç Kupası şampiyonluğu ile Türk spor tarihinde Avrupa kupası kazanan ilk takım olmayı başaran Anadolu Efes Spor Kulübü, 2021 yılında kazandığı Euroleague Şampiyonluğu ile ülkemizi bir kez daha gururlandırdı. Diğer yandan, aldığı uluslararası ödülleri 17’yi bulan ve sosyal etkisi sınırları aşan Gelecek Turizmde programımız ile turizme desteğimizi de sürdüreceğiz.

İklim değişikliği tehdidiyle yaşamsal önemi daha da artan tarım konusunda, çiftçilerimize verdiğimiz destekle 40 yılı aşan güçlü bir işbirliğini yürütüyor, sürdürülebilir ve doğru tarım için üretimin her aşamasında beraber çalışıyoruz. “Gelecek Tarımda” projemiz; ülkemizde maltlık arpa üreten ilk şirket olarak, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarıyla arpa ve şerbetçi otu tohumlarının geliştirilmesinden, tohum üretiminin yaygınlaşması için kaynak sağlamaya, çiftçilerimizin sürdürülebilir tarım uygulamaları konusunda eğitim alarak bilinçlendirilmesinden akıllı tarım uygulamalarına sürekli genişliyor. Sürdürülebilir tarımın geleceğimiz ve paydaşlarımıza değer üretebilmemiz açısından kritik önemini gözeterek bu alandaki uygulamalarımızı ileriye taşıyacağız.

Kadının iş gücüne katılımı ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında farkındalık yaratmayı amaç edinen bir kurumuz ve sürdürülebilir kalkınmanın kadınların iş hayatında güçlenmesine bağlı olduğunun bilincindeyiz. Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri (Women’s Empowerment Principles - WEPs) imzacısı, KAGİDER önderliğinde, Dünya Bankası teknik desteği ile geliştirilen Fırsat Eşitliği Modeli Sertifikası’na sahip ve Sürdürülebilirlik Akademisi ve Intertek tarafından verilen “İş’te Eşit Kadın” sertifikasını FMCG sektöründe alan ilk şirket olarak 2030 yılına kadar organizasyonumuzda kadın çalışan oranımızı %30’dan %51’e çıkarmayı hedefliyoruz. İş ortamı ve insan kaynakları süreçlerinde fırsat eşitliğini, çeşitliliği ve kapsayıcılığı temel alıyor; adil, güvenli, insan haklarına saygılı bir çalışma ortamı sunmayı taahhüt ediyoruz.

Güçlü marka portföyümüz, sorumlu üretici kimliğimiz ve öncü rolümüz, küresel bir oyuncu olarak rekabet üstünlüklerimizi pekiştiriyor. Daha iyi gelecek umut ve çabalarımıza ortak olan ve desteklerini eksiltmeyen; değerli yönetim kurulu üyelerimize, hissedar ve yatırımcılarımıza, bayilerimize, distribütörlerimize, tedarikçilerimize, iş ortaklarımıza, müşterilerimize, tüketicilerimize ve başarılarımızın mimarı tüm çalışma arkadaşlarıma en içten teşekkürlerimi sunarım.

Saygılarımla,

Tuncay Özilhan
Yönetim Kurulu Başkanı